3. týden – Vědomí dechu, dechové pohyby
Příprava a jak postupovat
Co budete potřebovat: jógovou podložku, pohodlné oblečení, blok a tužku (místo bloku můžete mít kalendář nebo si stáhněte Jógový deník, který jsem pro vás připravila), vytiskněte si siluety člověka, případně si nakreslete své.
A) Do jógového deníku, kalendáře nebo bloku si na celý týden vyplňte váš plán – které dny chcete praktikovat. Pokud použijete můj deník, můžete si ho připnout magnetem třeba na ledničku a mít ho stále na očích.
B) Přečtěte si teoretický úvod, pokud jste prošli kurzem Cesta k Pozdravu Slunci, tak už víte o co jde, ale přesto doporučuji si ještě jednou náš záměr oživit.
C) Přejděte na praktickou část. Do deníku si zapisujte vše, co vás napadne před, během nebo po jógové praxi. Minimálně doporučuji si zapsat veškerá zjištění při úplně první praxi, a pak u té v daném týdnu poslední.
Upozornění: Zápis do deníku slouží výhradně vám samotným, poznámky od vás nebudu vyžadovat ani nijak hodnotit.
D) Praxe, kterou najdete níže je stejná pro celý tento týden. Je to z toho důvodu, abyste si vše mohli několikrát projít, aby tělo mělo šanci si jednotlivé podněty osvojit a přizpůsobit se jim a abyste mohli pozorovat svůj pokrok a změny. K tomuto uvědomění slouží vaše poznámky do deníku – viz. výše. Pokud některý den nebudete mít dostatek času na celou praxi a přesto nebudete chtít vynechat, mrkněte dolů na záchranný kruh.
E) Ve facebookové skupině pak sdílejte své postřehy, dojmy, připomínky a dotazy. Pokud byste se mnou chtěli něco konzultovat soukromě, napište mi e-mail na iveta@ivetamutlova.cz
F) Kromě nahrané praxe budete mít ještě praktický úkol, který také najdete níže. Tyto praktické úkoly budou složit k tomu, abychom lépe jógu integrovali do běžného života a nezůstávala tak pouze na jógové podložce.
G) V pátek 4.4. v 19 hodin se společně sejdeme na živo na plaformě ZOOM. Tam si zacvičíme a bude prostor i pro vaše dotazy a sdílení.
Na Zoom se přihlásíte kliknutím na níže uvedený odkaz. Neměli byste potřebovat žádné heslo ani aplikaci. Potřebujete pouze počítač nebo tablet s kamerou. Kamera není podmínkou, ale nebudu vás vidět, vy byste mne vidět měli normálně. Vše vyzkoušíme a vyladíme při prvním setkání. Pokud se vám termín setkání nebude hodit, můžete se na něj podívat ze záznamu. Vše budu nahrávat.
Tak a můžeme začít
1.Teorie aneb proč to děláme, proč je to důležité.
Udělejte si z dechu svého rádce.
Pokud vkládáte do fyzické praxe příliš úsilí, ásana pro vás není pohodlnou, stane se i váš dech nepohodlným. Například začnete dýchat moc rychle, dech se vám nedostačuje nebo ho zadržujete.
Je to stejné, jako když se v běžném životě dostaneme do nepříjemné (nepohodlné) situace.
Co se stane s naším dechem?
Začneme rychle dýchat, začneme popadat dech, máme pocit, že se nemůžeme nadechnout, říkáme „to musím rozdýchat“. A teprve když se zklidníme i dech se vrátí do normálu.
A stejně dech reaguje, vystavíme li nějakému nepohodlí, stresu naše tělo.
Z dnešní praxe budu ráda, když si zapamatujete toto : Nadechujte se i vydechujte nosem, dýchejte volně a plynule, sledujte kde pozorujete dechový pohyb a kde vůbec ne.
2. Praxe
Svůj výstup z praxe si zapište do deníku nebo pro větší přehlednost a uvědomění svá zjištění zakreslete do obrázků postav. Nehledejte ve vnímání žádné složitosti. Pouze pozorujte co jste schopni aktuálně při sledování dechových pohybů vnímat. Pokud si nebudete jistí, klidně mi napište nebo sdílejte ve skupině.
3. Jóga v praxi – úkol pro 3. týden
Zaměřte svou pozornost na dech.
Oskenujte si pomocí dechových pohybů své tělo, každé ráno, dříve než vstanete z postele a večer když do ní ulehnete.
Stejně tak můžete své tělo skenovat i v sedě, pokud si najdete chvilku pro sebe, třeba v tramvaji nebo autobuse,
Pozorujte, zkoumejte vždy, když si vzpomenete.
A nezapomeňte si svá zjištění zapsat do deníčku nebo přehledu.
4. Váš bonus
5. Záchranný kruh
Záchranný kruh je vaše kratičká praxe, kterou můžete nahradit hlavní praxi, pokud nějaký den nebudete mít dostatek času a přesto nebudete chtít vynechat.
Posaďte se, nastavte se do lotosu (viz minulý týden). Dlaně si umístěte na spodní žebra, tak aby palec směřoval dozadu a ostatní prsty dopředu směrem k pupíku. Zaměřte pozornost na dech a hledejte dechový pohyb pod dlaněmi. Jen vnímejte nádech a výdech a pohyb s nimi související.
Záznam ze Zoomu – 2.4.