2. týden – Princip lotosu a pánev

Příprava a jak postupovat

Co budete potřebovat: jógovou podložku, pohodlné oblečení, blok a tužku (místo bloku můžete mít kalendář nebo si stáhněte Jógový deník, který jsem pro vás připravila).

A) Do jógového deníku, kalendáře nebo bloku si na celý týden vyplňte váš plán – které dny chcete praktikovat. Pokud použijete můj deník, můžete si ho připnout magnetem třeba na ledničku a mít ho stále na očích.

B) Přečtěte si teoretický úvod.

C) Přejděte na praktickou část. Do deníku si zapisujte vše, co vás napadne před, během nebo po jógové praxi. Minimálně doporučuji si zapsat veškerá zjištění při úplně první praxi, a pak u té v daném týdnu poslední.

Upozornění: Zápis do deníku slouží výhradně vám samotným, poznámky od vás nebudu vyžadovat ani nijak hodnotit.

D) Praxe, kterou najdete níže je stejná pro celý tento týden. Je to z toho důvodu, abyste si vše mohli několikrát projít, aby tělo mělo šanci si jednotlivé podněty osvojit a přizpůsobit se jim a abyste mohli pozorovat svůj pokrok a změny. K tomuto uvědomění slouží vaše poznámky do deníku – viz. výše. Pokud některý den nebudete mít dostatek času na celou praxi a přesto nebudete chtít vynechat, mrkněte dolů na záchranný kruh.

E) Ve facebookové skupině pak sdílejte své postřehy, dojmy, připomínky a dotazy. Pokud byste se mnou chtěli něco konzultovat soukromě, napište mi e-mail na iveta@ivetamutlova.cz

F) Kromě nahrané praxe budete mít ještě praktický úkol, který také najdete níže. Tyto praktické úkoly budou složit k tomu, abychom lépe jógu integrovali do běžného života a nezůstávala tak pouze na jógové podložce.

G) V pátek 26.3. v 18 hodin se společně sejdeme na živo na plaformě ZOOM. Tam si zacvičíme a bude prostor i pro vaše dotazy a sdílení.

Na Zoom se přihlásíte kliknutím na níže uvedený odkaz. Neměli byste potřebovat žádné heslo ani aplikaci. Potřebujete pouze počítač nebo tablet s kamerou. Kamera není podmínkou, ale nebudu vás vidět, vy byste mne vidět měli normálně. Vše vyzkoušíme a vyladíme při prvním setkání. Pokud se vám termín setkání nebude hodit, můžete se na něj podívat ze záznamu. Vše budu nahrávat.

Odkaz na Zoom 2. týden

Tak a můžeme začít

1.Teorie a praxe

Pro tento týden jsem pro vás natočila dvě videa.
 
V prvním videu vás seznámím s konceptem lotosu, tak jak mi ho předala má učitelka jógy.
Lotos jako symbol je s jógou spojován velmi často.
My se zaměříme na koncept, který nás vede k přirozenému nastavení našeho těla a to nejen v jógových ásanách.
 
 

 

Ve druhém videu se budeme věnovat pánvi. Vyzkoušíme si různé pohybové možnosti.

Pánev je důležitou částí našeho těla. Je vlastně takovým středovým bodem těla a klíčem k jeho celkové stabilitě. Z pánve vychází většina pohybů. Je také  zásadní pro vzpřímenou polohu těla a fungování
hlubokého stabilizačního systému páteře (HSSP).
 

Pro práci s pánví budeme potřebovat, abyste si zvědomili kostěnou strukturu vaší pánve a dokázali si v různém postavení těla uvědomit, kde se jednotlivé struktury právě nacházejí.

Ve videu budu mluvit především o sedacích kostech, zkuste si je tedy navnímat a uvědomit, případně nahmatat, pokud si nejste jistý, kde přesně se nacházejí.

Upozornění: Pokud vás bolí zápěstí nebo předloktí v kočce, přejděte v praxi na předloktí a praxi provádějte na předloktí.

Jakákoliv bolest je nežádoucí.

 

Svůj výstup z praxe si zapište do deníku.

2. Jóga v praxi – úkol pro 2. týden

Pokračujte v pozorování svého těla.

Někteří z vás jste uváděli, že je to pro vás složité. Zkuste si tedy vybrat pouze 1 nebo 2 činnosti, které děláte často a na ty zaměřte pozornost.

Zároveň se snažte při běžných činnostech uplatnit pricip lotosu.

 

Pozorujte, zkoumejte vždy, když si vzpomenete.

 

A nezapomeňte si vaše zjištění zapsat do deníčku nebo přehledu.

3. Záchranný kruh

Záchranný kruh je vaše kratičká praxe, kterou můžete nahradit hlavní praxi, pokud nějaký den nebudete mít dostatek času a přesto nebudete chtít vynechat.

 

Položte se na záda, pokrčte obě nohy v kolenou a chodila opřete o zem. Navnímejte rozložení pánve. Uvědomte si její střed a začněte pánví houpat na křížové kosti. K pohybu využívejte vědomí sedacích kostí.

Záznam živého setkání na Zoomu 26.3.