Neumím dýchat … Co s tím?

Nejprve bych vás ráda uklidnila. Troufám si tvrdit, že dýchat umíte, protože kdyby ne, tak byste tyto řádky nečetli.

Dech je v souvislosti s jógou velké téma. A zde je možná ten zakopaný pes. Díky tomu, že se mu dává tak velká vážnost, jsme si nejistí, bojíme se, že něco pokazíme nebo že si ublížíme.

Prosím, nehledejme v tom vědu. Ano, dech je v józe důležitý, ale ne o moc více než při jakékoliv jiné činnosti.

To, proč je na něj v souvislosti s jógou kladen tak velký důraz, je především to, že dech nám slouží jako zprostředkovatel k vnímání a prožívání naší životní energie neboli prány. Existuje několik technik, díky kterým dech můžeme zvědomit a pak díky němu postupně nabývat jemnosti pro vnímání prány. To jsou ale již pokročilejší techniky, ke kterým se dostanete později.

Pro začátek bude stačit, když si dech začnete uvědomovat a dáte mu pozornost.

Pojďme se na to podívat podrobněji.

Nedaří se mi dýchat dle instrukcí… Mám problémy s dechem …Těžko se mi dýchá… to jsou slova, která často slýchám v souvislosti s fyzickou praxí (se cvičením).

Čím to může být? Těch důvodů může být více.

 

1. Doposud jste dechu nevěnovali žádnou pozornost, najednou to někdo po vás vyžaduje a vám to nejde.

V tomto případě dech zatím při cvičení neřešte. Při praktikování se zaměřte na fyzický pohyb a správné provedení cvičení. Cvičte opravdu pomalu, s pozorností a kontrolou pohybu.

Dech nechte plynout tak, jak to půjde.

Zkuste dechu věnovat pozornost nejprve, když budete v klidu. Například večer, když si lehnete do postele, než usnete, uvolněte se a uvědomte si, že dýcháte. Pozorujte nádech a výdech. V duchu si s nádechem vyslovte slovo nádech a s výdechem slovo výdech.

Toto můžete praktikovat v každé volné chvilce během dne, například když jedete autobusem nebo metrem, když stojíte s autem na červenou, když stojíte ve frontě na poště.

Když už vám to nebude dělat problém, začněte dech pozorovat při pohybu. Cestou do práce, při procházce, při stoupání do schodů … těch příležitostí najdete určitě mnoho.

Pak začněte dech stejným způsobem pozorovat při cvičení a následujte instrukce.

2. Slyšeli jste mnoho teorií o tom, jak máte dýchat, jste si nejistý

Zkuste zapomenout na všechny teorie a dech jen pozorujte. Pouze dýchejte volně, plynule tak, abyste se cítili dobře a uvolněně.

3. Potřebujete jiný rytmus dechu

Pokud cvičíte pouze pod hlasovým vedením někoho jiného, může se stát, že vám nevyhovuje rytmus dechu, který lektor či lektorka nastavili. Toto je velká nevýhoda skupinové lekce, která je na 100% vedena lektorem a střídá se jedna ásana za druhou v rytmu dechu, který udává lektor. Potom si zkuste zacvičit jen podle sebe nebo zvolte jinou lekci, kde lektor dává prostor individualitě každého z nás.

4. Cvičení je pro vás náročné

Dech je náš rádce. A velmi spolehlivě nás upozorní na to, když tělo příliš zatěžujeme. V takovém případě se zadýcháváme, zadržujeme dech nebo se dech výrazně zrychlí a stane se mělkým.

Pokud je to váš případ, zjistěte, co je pro vás náročné. Zkuste tuto pasáž nahradit jednodušším cvičením, které budete zvládat a teprve časem se vraťte k náročnějšímu. Pokud si nevíte rady, napište mi.

5. Důvodem může být fyziologická příčina či nějaký zdravotní problém

Zúžené nebo ucpané nosní dírky či jiné fyziologické překážky také mohou komplikovat plynulé dýchání. Zkuste si před cvičením dostatečně vyčistit nos. Můžete zařadit i nosní sprchu, která pomáhá s uvolněním nosu.

Pokud je příčina fyziologická (například může být jedna nosní dírka zúžená), je třeba to přijmout jako fakt nebo problém řešit s lékařem.

Také pokud máte nějaké zdravotní problémy, konzultujte vaše jógové aktivity s lékařem, ujistěte se, že je pro vás cvičení vhodné.

I nadváha může být důvodem toho, že se vám špatně dýchá, což je často spojené s tím, že se nám obtížně cvičí. Pak je dobré zařadit i nějaké aerobní cvičení, abychom snížili hmotnost.  Já doporučuji procházky, případně nordic walking.

Pravděpodobně jsem nevyčerpala všechny možnosti, ale věřím, že jsem zmínila ty nejčastější.

Pokud vám zde chybí nějaká konkrétní rada přímo pro vás nebo byste potřebovali něco více vysvětlit, napište mi. Jsem tu pro vás a ráda vám na základě vlastních zkušeností doplním.

Krásné jógové plynutí.

Namasté.

Iveta

Iveta Mutlová
"Tvořím jednoduché a srozumitelné jógové taháky a pomáhám tak lidem začlenit jógu do jejich běžného života. “ Můj příběh si přečtete zde

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *