Jak a proč aplikovat nosní srchu?

Asi mnozí z vás již slyšeli nebo četli o jógových nebo ajurvédských očistných technikách, jejichž praktikováním můžeme velmi prospět našemu tělu. U nás moc nejsme na podobné praktiky zvyklý a většinou se k nim dostáváme až v momentě, kdy řešíme nějaký zdravotní problém. Pro některé východní národy jsou tyto praxe stejně standardní, jako je pro nás čištění zubů.

Jednou z nich je očista nosu – jala néti.

Jedná se o vyplachování nosu slanou vodou. Na rozdíl od sprejů do nosu, které působí pouze v oblasti nosu samotného, se roztok dostane i do míst, které jsou běžně nepřístupné. Teplá slaná voda pomůže rozpustit případné usazeniny, působí anti-bakteriálně, sliznici zklidní a také povzbudí k tvorbě ochranné vrstvy.  Tato technika nevysušuje sliznici nosu, což často bývá problém některých kapek do nosu.

Ačkoliv tato technika vypadá na první pohled nezvykle a u některých vyvolává strach nebo odpor, jedná se z mého pohledu o jednoduchou a příjemnou praxi, kterou může zvládnout každý.

Co budete potřebovat?

  • Speciální konvičku – prodávají se konvičky z různých materiálů. Já jsem si pořídila plastovou konvičku, která je lehká a nerozbitná a je tedy možné ji jednoduše převážet. Ale můžete si pořídit i pěknou keramickou nebo kovovou.
  • Sůl – nejvhodnější je černá, případně mořská bez jodu a fluoru, himalájská, ale lze použít i sůl kuchyňskou.
  • Kapesníky
  • Teplou, ideálně převařenou vodu – cca. 400-500 ml

Převařenou vodu nechte schladit na příjemnou teplotu těla – to si musíte vyzkoušet, jaká teplota pro vás bude příjemná. Někdo má raději teplejší vodu, někdo chladnější.

Do vody rozpusťte sůl – přidávejte po troškách, až docílíte jemné slanosti – voda by měla být slaná asi jako slzy. Když dáte soli moc, bude vás v nose pálit, když jí dáte málo, budete pociťovat nepříjemný tlak. Obecně se doporučuje 1 čajová lžička na cca. půl litru vody.

Toto je třeba také vyzkoušet, protože záleží i na tom, jakou sůl použijete. Časem již získáte praxi a budete solit od oka.

Naplňte konvičku slanou vodou.

Před samotným výplachem se vysmrkejte.

Při výplachu volně dýchejte pootevřenými ústy!

Předkloňte se, natočte hlavu mírně doprava a vsuňte hrdlo konvičky do levé nosní dírky (hrdlo musí nosní dírku ucpat) a čekejte. Po chvilce začne voda vytékat pravou nosní dírkou ven. Pokud se tak neděje, zkuste upravit náklon hlavy. Takto prolijete cca. 200-250 ml vody. Poté ucpěte rukou nejprve levou dírku a silnými výdechy „vyfrkněte“ vodu ven, stejně uvolněte i levou dírku a vysmrkejte se.

To samé zopakujete na druhou stranu. Vždy začínám levou nosní dírkou.

A nyní je důležité smrkat a smrkat a vyfrkávat vodu střídavě z obou nosních dírek ven. Tato fáze je nutná k tomu, abyste nos a dutiny poctivě vysušili, obzvláště v zimě, kdy by se zbytková voda mohla vlivem mrazu v nose velmi ochladit. Můžete vodu i jakoby vyklepávat tím, že se budete předklánět a zase narovnávat. Také pozice střechy (psa hlavou dolů) pomáhá k odstranění vody z nosu a dutin.

A proč bychom tedy nosní sprchu používat?

Těch benefitů je opravdu hodně:

  1. Ulevuje při alergiích
  2. Ulevuje při lehčím nachlazení
  3. Prevence nachlazení
  4. Prevence astmatu a bronchitidy
  5. Problémy spojené s očima – šeroslepost, bolest očí
  6. Zlepšuje citlivost čichových nervů, pomáhá obnovit ztracený čich
  7. Má jemné účinky na šišinku a hypofýzu, které regulují hormonální systém. To má harmonizující vliv na emoční chování.
  8. Pomáhá zlepšit paměť
  9. Působí proti některým bolestem hlavy
  10. Posiluje sliznici nosohltanu
  11. Ušní nemoci, zhoršený sluch
  12. Na rozdíl od některých kapek do nosu nevysouší a nedráždí nosní sliznici

Kdy nosní sprchu nepoužívat

Při chronické krvácení z nosu, při neprůchodnosti nosních dírek, při akutním zánět dutin nebo akutní zánětu středního ucha. Máte-li jakékoliv pochybnosti o vhodnosti vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu, poraďte se se svým lékařem.

Prevence

Vždy je nejlepší prevence. Nečekejte, až vás překvapí nějaký zdravotní problém, ale začněte svůj nos „otužovat“ dříve.

Stačí, když zařadíte tuto očistu nosu 1x denně ráno nebo večer, při čištění zubů. Za čas se pro vás stane každodenní rutinou.

Budu ráda, když mi dáte vědět, zda vám tento článek pomohl, případně se se mnou podělíte o vaše zkušenosti.

Namasté.

Iveta

Zde ještě uvádím instruktážní video – je sice v italštině, ale pro demostraci s výše uvedeným popisem by mělo  stačit.

Odkaz na konvičku, kterou používám:

Konvička plastová

http://www.zdravi-az.cz/

Iveta Mutlová
"Tvořím jednoduché a srozumitelné jógové taháky a pomáhám tak lidem začlenit jógu do jejich běžného života. “ Můj příběh si přečtete zde