7 důvodů proč cvičit jógu ráno

Ranní jóga

Ranní jóga vám dodá energii na celý den

Často mi lidé říkají, že nemají na jógu (potažmo cvičení) čas. Přijdou odpoledne nebo večer z práce domů, věnují se rodině a domácnosti a pak už jim nezbývají čas ani síla. Vím, o čem mluví a rozumím jim. Cítila jsem to stejně.
Dokud jsem si cvičení odkládala až na večer, zřídka kdy jsem se k němu dostala. Většinou mne převálcovala lenost a s pozdní hodinou vyprchalo i ranní odhodlání.
No a nedostatek času je pak dobrá výmluva. Rozhodla jsem se jít na to jinak a začala jsem cvičit ráno. Zařadit ranní jógu do náročného dne pro mne nebylo ze začátku vůbec lehké.  Musela jsem vynaložit hodně úsilí, abych tento nový návyk udržela aktivní. Nicméně úspěšnost byla větší, než u večerního cvičení. A tak se ranní jóga postupně stala mou každodenní rutinou, bez které si již začátek dne nedokáži představit.

Jak začít?

Začněte vstávat dříve. Optimální je vstát o hodinu dříve, než vstáváte normálně, ale myslím, že i půlhodinka bude fajn. Možná se vám to zdá drsné a ze začátku to je určitě náročné, ale pokud si zvyknete na tento nový návyk, touto hodinkou navíc jen získáte.

Pokud se Vám zdá nereálné, vstát hned o hodinu dříve, začněte po 15-ti minutách.                   

První týden si posuňte budík o 15  minut dříve, než jak nyní vstáváte. Takto vstávejte týden a věnujte tedy praktikování 15 minut. Každý další týden pak přidávejte 5 minut, až se dostanete na pro vás optimální délku. Já cvičím každý den přibližně 30 minut.

Co získáte pokud ranní jógou začnete svůj den?

  1. Nemůžete se vymlouvat, že vám nezbývá na cvičení čas

Přivstanete-li si, zacvičíte si a ze své obvyklé aktivní délky dne neztratíte ani minutu. Naopak, načerpáte energii a budete se cítit lépe, přestože jste vstávali dříve.

  1. Cvičíte na lačno

Což je jeden ze základních předpokladů zdravého cvičení, který často při odpoledním nebo večerním cvičení nedokážeme uhlídat. Pokud přeci jen nezvládnete fungovat ráno s prázdným žaludkem, dejte si jen něco malého a lehkého. Může to být například jogurt nebo zeleninová polévka.

  1. Rozhýbete celé tělo

Při ranním cvičeníse zaměřte hlavně na rozhýbání kloubů, protažení páteře a procvičení nebo posílení problémových částí těla. To může být dost individuální. Věřšina z nás si potřebuje protáhnout šíji a trapézy, posílit mezilopatkových svaly a a aktivovat střed těla. To bývají slabá místa, a pokud se na ně zěměříme,  eliminujete bolest během dne.

  1. Nastartujete metabolismus

Díky ranní józe si nejen protáhnete svaly, ale zaktivujete i vnitřní orgány. Jógové ásany jsou v tomto ohledu opravdu úžasné. Stlačováním působí na orgány, masírují je a stimulují ke správné činnosti. Budete tak lépe trávit a podpoříte dobré spalování.

  1. Rozdýcháte se

Tím, že se zaměříte na dýchání dopravíte kyslík opravdu ke každé buňce v těle. Zároveň s dechem přijímáte životní energii pránu, která je důležitá pro naše každodenní fungování.

  1. Zjistíte, jak na tom jste

Ranní praxe je skvělá příležitost pro „oskenování“ těla. Co zjišťujete? – kde vás to bolí, tlačí, brní, táhne. Často vás tělo takto upozorní na problém, který byste možná v běžném shonu všedního dne přehlédli. Zachytíte-li problém včas, můžete jej i včas řešit.

  1. Nastartujete pozitivně svůj den

Svou roli zde určitě hrají endorfiny (hormony štěstí), které se, jak je známo, uvolňují při svalové zátěži. Je to opravdu perfektní pocit. Svůj den startujete s dobrou náladou, a pokud se vám postaví během dne do cesty nějaké překážky, určitě je pak lépe zvládnete.

Pokud jsem Vás přesvědčila a chcete ranní cvičení jógy vyzkoušet, můžete použít můj minitahák pro krátké ranní jógové prožaní a nebo si vybírat různé sestavičky
v Knihovně jógových taháků.

Iveta Mutlová
"Tvořím jednoduché a srozumitelné jógové taháky a pomáhám tak lidem začlenit jógu do jejich běžného života. “ Můj příběh si přečtete zde

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *