Učte to, co znáte

 

„Zatímco je mnoho věcí, které nejste zatím připraveni učit, existuje i mnoho věcí, které znáte velmi dobře a vaši studenti je ještě neznají. Naučte je právě tyto věci.“

Toto považuji za nejzákladnější pravidlo ze všech a rozhodně neplatí jen pro začínající lektory. A opravdu vím, o čem mluvím. Sama jsem si naběhla, když jsem se se svými studenty pustila do praxe, kterou jsem neměla na 100% zvládnutou. Ne, že by to bylo něco, co jsem si jen přečetla v časopise nebo v knihách, ale prostě to nebyla praxe, kterou bych měla natolik zažitou, abych ji mohla učit někoho dalšího.

Během lekce jsem zažila takový pocit nejistoty, že jsem se zařekla, že již nikdy více.

Když totiž nemáte praxi osahanou a myslím opravdu osahanou, ne načtenou, tak se vám i špatně popisuje. Možná znáte záměr praxe, ale nevíte jaké těžkosti nebo komplikace mohou nastat, jaký má být vlastně výsledek či prožitek. Studenti se vás mohou i na něco zeptat a pokud v tom nejste kovaní o to větší riziko je, že nebudete umět relevantně odpovědět.

Pustila jsem se takto do záklonových pozic, které jsem opravdu neměla zažité. Neměla jsem záklony ráda a ve své praxi jsem se jim vyhýbala, bála jsem se jich. A logicky jsem je nepředávala dále. Nebo přesněji řečeno předávala, ale jen jednoduché varianty. Ono by se vůbec nic nedělo, kdybych u těchto jednoduchých variant zůstala, protože jejich benefity jsou srovnatelné s těmi složitými.

Ale já najednou měla pocit, že to nestačí a že musím přijít s něčím náročnějším. Během lekce jsem pak tápala, protože jsem se dostala do bodu, kdy jsem neuměla své studenty správně navést. Už jak jsem začala dávat instrukce, jak se do pozice dostat, věděla jsem, že je to špatně, že vlastně nevím jak přesně na to. A nebylo to tím, že bych ásanu teoreticky neznala nebo proto, že nám ji na kurzu neukázali.

Bylo to jen proto, že jsem si sama nebyla jistá.

Dříve než se rozhodnete vnést do praxe s vašimi studenty nové prvky, vždy si je nejprve ukotvěte ve své vlastní praxi. Pokud stejně jako já máte z nějaké praxe strach, nepouštějte se do ní, pokud nezjistíte příčinu toho strachu a nezbavíte se ho. Nedaří-li se vám pohnout se z místa, obraťte se na svého učitele. Nikdo z nás není dokonalý a v józe to není ani hlavní cíl. Netlačte na sebe a nesnažte se být za každou cenu lepší. Vše má svůj čas a pokud si jej dopřejete výsledky se dostaví.

Přeji vám, ať vám vaše lekce krásně plynou.

Namasté.

Iveta

Iveta Mutlová
"Tvořím jednoduché a srozumitelné jógové taháky a pomáhám tak lidem začlenit jógu do jejich běžného života. “ Můj příběh si přečtete zde

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *